Kingpin Best Deals

Jeżeli weźmie się pod uwagę sam koszt, bez uwzględnienia dostępnych mechanizmów i narzędzi zarządzania, Hyper-V już teraz jest korzystniejszym produktem wirtualizacji niż VMware vSphere. Jednak pieniądze to nie jedyny czynnik decydujący o wyborze produktu do wirtualizacji i właśnie tym innym czynnikom VMware zawdzięcza wiodącą pozycję na rynku wirtualizacji.

Pojawienie się Windows 8 Server może jednak zmienić układ sił. Lepszą pozycję Hyper-V na rynku produktów wirtualizacji mogą zapewnić istotne ulepszenia jakie znalazły się w Windows 8 Server. Może nie zapewniają one lepszej funkcjonalności niż VMware, ale fakt że są dostepne w Hyper-V bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów przez użytkownika, z pewnością zapewni mu pozycję rozwiązania bardziej konkurencyjnego, a w niektórych przypadkach lepszego. Lista tych istotnych ulepszeń przedstawia się następująco:

Skalowalność: Obsługa do 160 procesorów logicznych w każdym hoście, z pamięcią 2 TB dla każdego hosta; 32 procesory wirtualne na każdy wirtualny system; 512 GB pamięci dla każdej maszyny wirtualnej i nowy format VHDX – to istotne ulepszenie skalowalności w Hyper-V.

Nowy format VHDX: Nowy format dysków wirtualnych dopuszcza większe rozmiary bloków (do16TB, z 2TB dla plików formatu VHD).

Ulepszenia w pamięciach masowych: Są to nowości w wirtualnym Fibre Channel dla maszyn wirtualnych. Klastry mogą być łączone z pamięciami SAN przez HBA (Host Bus Adapter) hosta fizycznego i istnieje możliwość utworzenia do czterech wirtualnych HBA na każdą maszynę wirtualną. Nowy mechanizm Storage Live Migration pozwala na przemieszczanie wirtualnych dysków pomiędzy różnymi typami pamięci masowej (NAS, DAS, SAN), w celu uzyskania dodatkowej przestrzeni dyskowej, bez utraty ciągłości działania ze strony użytkownika.

Ulepszenia w pracy sieciowej: Hyper-V w Windows 8 Server oferuje nowy przełącznik wirtualny, który umożliwia pracę przełączników firm trzecich z siecią Windows 8 Server. Aktualne rozwiązania VMware pozwalają jedynie na współpracę z przełącznikami Cisco. Dodano także możliwość grupowania kart sieciowych w celu tworzenia łączy zagregowanych. (VMware obsługuje łączenie kart sieciowych już od jakiegoś czasu).

Ulepszona migracja maszyn wirtualnych: W Windows 8 Server nie trzeba mieć klastrowej konfiguracji Hyper-V, aby migrować maszyny wirtualne miedzy serwerami. Obecna wersja Hyper-V pozwala na przenoszenie maszyny wirtualnej z jednego serwera na inny jedynie wtedy, gdy oba są w tej samym CSV (Clustered Share Volume). Nowa wersja pozwala na przemieszczenie maszyny wirtualnej z jednego serwera na inny bez używania pamięci współdzielonej – można do tego użyć pamięci lokalnej każdego systemu i migrować korzystając tylko z Ethernetu, tak więc Hyper-V nie wymaga SAN dla tego procesu, a maszyny wirtualne mogą być przechowywane na serwerach plików. Trzeba pamiętać, że migracja na żywo nie jest zamienną opcją zapewniania wysokiej dostępności (HA) – pozwala na wykonywanie planowanych działań, a nie na obchodzenie uszkodzeń. (VMware ma produkt zapewniający podobną funkcjonalność, ale za dodatkową opłatą – vSphere Storage Appliance).

Współbieżne migracje na żywo: W Windows Server 2008 R2, Hyper-V może wykonywać migracje na żywo, ale dopuszcza w danym czasie tylko jedną taką operację. W Hyper-V Windows 8 Server nie ma ograniczeń na liczbę jednoczenie wykonywanych migracji (podobnie jak w konkurencyjnym vSphere).

Poprawa wydajności. Obejmuje m.in. nowy silnik Hyper-V ODX (Offload Data Transfer), który ma zapewniać odciążenie CPU w czasie transmisji danych, jeżeli podsystem pamięci masowej obsługuje ODX. Mechanizm ten pozwala na przejęcie przez pamięć części zadań związanych z kopiowaniem, co zmniejsza obciążenie CPU w systemie wirtualnym. Hyper V Windows 8 Server może także przydzielać maszyny wirtualne do poszczególnych rdzeni CPU zapewniając im zasoby dedykowane, zawsze dla nich dostępne.

Odtwarzanie kopii maszyny wirtualnej: Mechanizm Hyper-V Replica pozwala na utrzymywanie kopii maszyny wirtualnej w innym systemie, aby w sytuacji awaryjnej można było z niej skorzystać i kontynuować prace. Jest to szczególnie przydatne dla obejścia uszkodzonego serwera, ale działa także w przypadku konieczności obejścia całego uszkodzonego ośrodka bez przerywania pracy. (VMware ma podobną funkcjonalność o nazwie vSphere Replication w swoim vCenter Site Recovery Manager, dostarczanym jednak za dodatkową opłatą).

Wygląda na to, że Hyper V Windows 8 Server może być bardzo atrakcyjną platformą wirtualizacyjną. Należy jednak pamiętać, że Windows 8 Server jest jeszcze ciągle na etapie przed wersją beta (developer preview). Publiczna wersja beta może pojawić się pod koniec przyszłego roku. Chociaż Microsoft robi wszystko, aby nawiązać równorzędną walkę z VMware, to silny konkurent też nie stoi w miejscu i na pewno będzie ulepszać swój produkt, w którym można się spodziewać nowych mechanizmów udostępnianych w miarę zbliżania się wydania finalnego Windows 8 Server. Jednak mocnym atutem Microsoft jest cena. Nowe mechanizmy hiperwizora Windows 8 Server nie będą wymagały kupowania dodatkowych licencji.

 

http://www.networld.pl/news/376838_2/HyperV.w.Windows.8.Server.silna.konkurencja.dla.VMware.html

Nasza witryna używa cookies wyłącznie w celach statystycznych i na potrzeby wyświetlania reklam. Klikając zgadzam się, akceptujesz naszą politykę cookies.
Zgadzam się.
x
%d bloggers like this: